Aşı candır, dün olduğu gibi bugün de hayat kurtarmaya devam ediyor!


Tüm dünyanın koronavirüs aşısı bulmak için seferber olduğu günlerde bağışıklamanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.
Bugün toplum sağlığı için en önemli başarının, aşı sayesinde çiçek hastalığının dünya üzerinden yok edilişinin 40. yılı. Şimdi tamamen unuttuğumuz hastalık sadece 20. yüzyılda 300 milyon ölüme, bundan çok daha fazla sakatlığa neden olmuştu. Çiçek aşı¬sının bulunması ve tatbik edilmesiyle, salgın hastalıklardan korunmayı sağlayan aşıların geliştirilmesi yolu açılmış, bu da tıpta immünoloji dalının doğmasını sağlamıştı.
Aşı ve bağışıklamanın olumlu etkisini en yüksek oranda gördüğümüz 21.yy’da, aşı reddi ve kararsızlığı hem ülkemizde hem de dünyada artış eğiliminde iken yaşadığımız pandemi süreci bağışıklamanın önemini ve aşıların hayat kurtarıcı rolünü gündeme oturtmuştur.
Tıp bilmi ve toplum sağlığı için son derce anlamlı bugün, yeni salgınlarla karşılaşmamak adına bağışıklamanın önemini bir kez daha vurguluyor ve çocuklarımızın gözünden “Aşı candır, hayat kurtarır” diyoruz.

Ankara Tabip Odası
Yönetim Kurulu


08 Mayıs 2020


2020 © Ankara Tabip Odası'nın tüm yazılı ve görsel içeriği kaynak göstermek koşuluyla özgürce kullanılabilir. * Koronavirus haritası kaynağı JOHNS HOPKINS UNIVERSITY - CSSE